Polyuretanové a epoxidové podlahy

Epoxidové a polyuretanové podlahy jsou vhodnou jednobarevnou alternativou PANDOMO® podlahových systémů.

Polyuretanové podlahy

Polyuretanové podlahové systémy vynikají zejména svojí vysokou chemickou odolností (proti řadě chemikálií a koncentrovaným kyselinám až do 92 %), jsou antibakteriální a působí esteticky.


Podlahy mají vynikající schopnosti překlenutí malých mikrotrhlin v betonových konstrukcích, s tím souvisí i použití jako vodotěsné membrány například pro podzemní parkovací stání. Lze je aplikovat na nové, ale i původní podklady, dále na silně znečištěné plochy (zaolejované prostory), poškozené betonové plochy, staré nátěry, keramickou a teracovou dlažbu, asfaltobetony a další.

Polyuretanové podlahy jsou vhodné i do skladovacích prostor a pro jiné vysoce zátěžové a namáhané prostory v průmyslu, díky svému estetickému vzhledu jsou vhodné i pro soukromé interiéry.


Podle požadovaných fyzikálních, chemických a estetických vlastností lze zvolit různé druhy a skladby podlahových systémů – polyuretanové nátěry, polyuretanové membrány (hydroizolační), stěrky o tloušťce 2 – 4,5 mm, polyuretanové speciální stěrky o tloušťce 6 – 12 mm a specifické, jako jsou sportovní povrchy (plněné navíc pryžovým granulátem) nebo vysoce tepelně odolné polyuretanové podlahové stěrky.

Epoxidové podlahy

Podlahové systémy z epoxidových pryskyřic mají vynikající mechanické, fyzikální a chemicky odolné vlastnosti.

Epoxidové podlahy nacházejí uplatnění zejména v průmyslu (obchodní prostory, výstavní plochy, garážová stání apod.), ale díky svým vlastnostem a čistému modernímu designu jsou oblíbené i v domácnostech.


Podlahy z epoxidových pryskyřic se mohou aplikovat na nejrůznější stávající podklady – nové i poškozené betonové plochy, staré nátěry, keramická a teracová dlažba, asfaltobetony a další.


Typy epoxidových podlah podle požadovaných vlastností:


Bezprašné tenkovrstvé nátěry – tloušťka vrstvy 0,3–0,4 mm, bezprašná povrchová úprava stávajících podlahových konstrukcí. Jsou vhodné pro méně namáhané typy provozů, např. pro průmyslové podlahy kotelen, technických místností a další.


Silnovrstvé nátěry – tloušťka vrstvy 0,7–1,2 mm (až 2 mm). Základem je šedá barva, lze ji však různě tónovat dle zvoleného pigmentu. Nejvíce se uplatňují jako finální povrch u strojně hlazených betonových ploch v podzemních garážích, ve skladovacích výrobních halách apod.


Lité stěrky – tloušťka vrstvy 2–3 mm. Lze docílit hladké či polohladké povrchové úpravy výsledného povrchu, výsledný povrch může být lesklý, pololesklý až matný. Lité podlahové stěrky jsou mechanicky a chemicky velmi odolné. Podlahy mají možnost celé škály barevných odstínů podle vzorníku RAL. Využívají se ve výrobních a skladovacích prostorech, v expedičních halách, prodejních prostorech, kancelářích a jinde.


Přesypávané stěrkové systémy (polymerbetony) – tloušťka vrstvy 3–7 mm, jedná se o rozšíření systému litých epoxidových stěrek za použití vyšší zrnitostní frakce křemičitého písku, kdy dochází k navýšení konstrukční výšky podlahového systému a tím k jeho lepší mechanické odolnosti a pevnosti. Své hlavní využití nacházejí v těžkých výrobních provozech, kde se požaduje velká únosnost povrchu.

Barevný vzorník RAL zde.